Long Pulse Alexandrite Laser Treatment of Sun-Damaged Skin

Araştırmacı :Jonathan S. Crane, D.O. Atlantik Dermatoloji Toplulugu, P.A. Wilmington, North Carolina, ABD

Giris

“Günes hasarına maruz kalmıs deri” gerçekte derideki pigment ve doku degisikliklerini ifade eder. Günes kaynaklı UV ısına kronik sekilde maruz kalmak dolayısıyla gelisen ve günese baglı lentijin, seboreik keratoz,telanjiektazi, kiraz (cherry) anjiomalar, deri elastozisi ve deri kanseri dahil birden çok dermatolojik rahatsızlıga neden olan süreci tanımlamak için sıklıkla “Foto-yaslanma” tabiri kullanılır. Günes kremi kullanılması ve dogrudan günes ısıgına maruz kalmaktan kaçınılması yönünde yapılan sayısız çagrıya ve bu alanda hastalardan belirli derece ve daha fazla sayıda sikayet gelmesine ragmen,günese maruz kalarak geçen yılların etkileri sadece günese maruz kalmaktan kaçınarak kolaylıkla silinemeyecektir. Günes veya yaslanma lekeleri adı verilen kahverengi, yama seklinde deri lekeleri ve günese maruz kalmanın sonucu olan diger iyi huylu (benign) pigmentli lezyonlar yaygın görülen dermatolojik sikâyetlerdir. Melanositik hiperpigmentasyonun Günes siddetini azaltan kremler (çogunlukla % 2 % 4 yogunlukta hidrokuinon içerirler) ile epidermal lezyonların rengini açan retinoidler, yüz peelingleri, sıvı nitrojenle dondurma ve lazer tedavisi arasında sıralanan birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Özellikle, yüksek melanin emilim katsayısı nedeniyle tüy dökme kapasiteleri uzun yıllardır bilinen alexandrite lazerler de günese uzun süreyle maruz kalmaktan kaynaklananlar dahil çesitli pigmentli lezyonların tedavisinde de mükemmel sonuçlar verirler.

Yöntem

755 nm alexandrite lazer ile 20 J/cm2 dozunda, 18 mm tedavinoktası ve 3 ms puls süresini kullanarak Dinamik Sogutma Cihazı Dynamic Cooling Device™ (DCD™) (epidermal sogutma) olmaksızın gögüs, boyun ve yüzdeki günese baglı melanositik anormallikleri tedavi ediyorum.

Epidermal sogutma kullanılmadı; çünkü epidermal melanositik lesyonun hedeflenmesi amacını bertaraf etmektedir. Tedaviden önce EMLA veya LMX gibi bir topikal anestezik kullanılabilir. Tedaviler genellikle toplam üç – dört tedavi olacak sekilde her üç ila altı haftada bir tekrarlanmaktadır.

Bulgular

Epidermal lezyonlar lazer tedavilerine hızla ve olumlu sekilde yanıt verirler. Tipik olarak, lazer pulsundan hemen sonra deride haf kabarma ve haf beyaz-gri renk degisimi yer alır. Bu tepkileri haf eritem takip eder. Bu makalede belgelenen vakada oldugu gibi günes ısınından siddetli sekilde hasar gören deride kabuklanma meydana gelebilir. Bu tür olgularda, hastalara lazer tedavisinden sonraki iki – üç gün boyunca polisporin kullanarak tedavi alanını nemli tutmaları talimatı verilir. Lezyonlar zamanla dogal sekilde iyileserek tipik olarak islemden sonraki üç ila yedi günde tam çözünme meydana gelir.

Ayrıca, tedavi alanında deride sıkılasma/tonus kazancı meydana gelir. Bu simbiotik etki tedavinin deri kıvrımları ve üst gögüs alanlarında özellikle fark edilir. Bu tedavi protokolünün sonucu olarak skar dokusu olusumuna hiç sahit olmadım ve deri tipi I-III olan I have never seen ‘in üzerinde bu tür hastayı tedavi ettim.

Tartısma

Hastalardan en sık duydugum sikayetlerden biri asır sekilde günes ısıgına maruz kaldıklarında görüntülerinden duydukları memnuniyetsizliktir. Gençlik dönemlerinde basardıkları makul, bronz renk degisiminden memnun olduklarından emin olmakla birlikte ortadaki gerçek artan deri kanseri dahil olmak üzere yasla birlikte deride gözlenen günes ısınlarının verdigi hasardır.

Bir dönem çekici gözüken renk tonu artık çok az insanın kozmetik açıdan tercih edecegi dermatolojik kaygıların birikiminden olusmaktadır.Günesten korunma günes/yas lekeleri ve iliskili günes hasqarının neden oldugu deri rahatsızlıklarından korunmanın en iyi yolu olmasına ragmen (günese maruz kalan alanlarda iyi bir UVA koruması için hastalarımı en az 15 koruma faktörlü ve çinko oksit ve titanyum dioksit içeren bir günes kremi kullanmaları, koruyucu elbise giymeleri ve güneslenme sezlonglarında yatmaktan kaçınmaları yönünde tesvik ediyorum),günümüzde “foto-yaslanma” olarak adlandırdıgımız durumdan magdur olan bireyler için tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Günes ısınlarının hasarına maruz kalmıs deriyi tedavi etmek için tüm is yükümü tasıyan tüy dökücü lazer ile yeni bir tedavi teknigi gelistirdim. Hem lazerle tüy dökme hem de pigmentli lezyonların silinmesinde hedeenen kromofor melanin oldugundan, tüy sayısını kalıcı sekilde azaltma lazer kadar etkili bir lazerin yasa baglı lekelerde de faydalı olabilecegi yönünde gerekçeler bulunmaktadır. Ironik sekilde, DCD kapatıldıgında,lazer çok çesitli melanositik lezyonların tedavisinde de etkili bir araç haline gelmektedir.Günesin neden oldugu pigmentli lezyonlarından kurtulmak isteten hastalarda lazer güvenli, etkili ve uygun olan tedavi biçimidir.