Long Pulse Alexandrite ile Istenmeyen Tüylerin Tedavisi

Araştırmacı :Tony Ghidorzi, D.O. Tıb Direktörü, Lakeview Lazer Merkezi, Chicago, IL, A.B.D.

Giriş

Istenmeyen tüyler hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın görülen bir problemdir.

Tüylerin uzaklastırılması için lazerin kullanılmasından önce uzun vadeli sonuçların basarılması sıklıkla uzun süre alıyordu. Lazer ile geçmise nazaran çok daha hızlı sekilde ve çok daha az agrı ile kalıcı sonuçlar elde edebiliyoruz. Ayrıca, derinin sogutulmasında (epidermal sogutma) gerçeklestirilen gelismeler yan etki potansiyelini de azalttı.

Kalıcı tüy azalması için FDA onayı alan lazerler tek seansta genis alanların tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır. Dinamik Sogutma (Dynamic Cooling) cihazı™ (DCD™) lazer pulsundan önce ayarlanabilir dozda kriyojen göndermektedir. Böylelikle, DCD deri tipine, tedavi noktasının büyüklügüne ve hastanın konforuna göre ayarlanabilmektedir.

Bu özellik sadece epidermal sogutma üzerinde daha fazla kontrol saglamayıp aynı zamanda tedavi alanının kesintisiz sekilde görülmesine olanak saglamaktadır.

Yöntem

R.C. ilk olarak Haziran 2000’de gögüs ve karın bölgesindeki istenmeyen tüylerin tedavisi için basvurdu. Ilk incelemeler gögüs ve karın bölgesinde tip III deride orta düzeyde kahverengi tüy sergiledi. R.C. Öncelikle asagıdaki parametreler kullanılarak Alexandrite ile tedavi edildi: 16 J/cm2, 18 mm nokta ebadı ve 40 ms gecikmeli 70 ms sprey süreli DCD ayarları. Beklendigi üzere, tedavi edilen alan yaklasık sekiz hafta boyunca tüyden arınmıstı..

Ikinci ve müteakip tedavilerde, R.C. 20 J/cm2’ye kadar tolerans gösterebildi. Diger tüm parametreler sabit tutuldu. Nihayetinde, R.C. yaklasık sekiz haftalık sürede toplam bes tedavi seansına katıldı. Takip muayenesinde,hasta tedavi edilen alandaki tüy miktarında % 90 azalma sergiledi. Dogal olarak, hasta elde edilen sonuçtan memnundu.

Tartışma

Istenmeyen tüy hem erkekleri hem de kadınları rahatsız eden bir sorundur. Tarihsel olarak, tıraslamak, koparmak, agda, kimyasallar ve elektroliz dahil insanlar çesitli yollarla istenmeyen tüylerinden kurtuldular. Bu yöntemlerin birçogunun sınırlayıcısı geçici sonuç saglamalarıydı. Elektroliz kalıcı sonuçlar sunar; ancak usandıracak kadar zahmetli olması nedeniyle küçük alanların tedavisi veya yüksek motivasyona sahip müsterilerle sınırlı kalmıstır. Lazerler bu iki kusurun her ikisini de asabilmektedir. Istenmeyen tüylerde lazer teknolojisinin uygulanmasıyla genis alanların hızla tedavi edilmesi ve uzun vadeli sonuçlar elde edilmesi mümkün hale gelmistir.Tüm yeni teknolojilerde oldugu gibi, ilk çıkan tüy dökücü lazerler de bazı sınırlamalara haizdi. Ya yüksek insidanslı yan etkilerle birlikte olumlu uzun vadeli sonuçlar sagladılar ya da düsük insidanslı yan etkilerle birlikte geçici sonuçlar yarattılar. Lazer düsük insidanslı yan etkiyle birlikte kalıcı sonuç elde etmek için DCD ile birlestirilmis 755 nm Alexandrite dalga boyunu kullanmaktadır.

Üç (3) ms puls süresi küçük ebatlı tüylerde dahi etkilidir. Üç (3) ms puls süresinde dahi yan etki görülme sıklıgının düsük olması DCD’nin etkinliginin getirisidir. Tedavi alanının görülmesini kısıtlayan veya hassas teknik kullanımını gerektiren temas eden sogutma yöntemlerinin aksine, DCD isletmen tarafından hiçbir karmasık manevra yapılmasını gerektirmeksizin tedavi alanının dogrudan görülmesine olanak tanır.

Sonuç

Tüy sayısını ele alan çalısmaların büyük bölümü tedavi edilen alandaki tüy sayısında üç – dört tedavide % 80 -90 azalma oldugunu sergilemislerdir.Bununla birlikte, hastaların büyük bölümü tüylerin % 100 oranda dökülmesini istemektedirler ve sıklıkla bu sonucun basarılması ümidiyle daha fazla tedaviye girmektedirler.