Hirsutizm ve Hipertrikoz Tedavisi

Araştırmacı :Kenneth R. Beer, M.D. Estetik Merkezi West Palm Beach, Florida, ABD

Giriş

Hirsutizm “kadınlarda terminal kıllarda meydana gelen, daha çok erkeklere özgü olan asırı artıs” olarak tanımlanmaktadır."1Hipertrikoz ise “cildin androjen bagımlı olmayan bölgelerinde meydana gelen asırı kıllanma" olarak tanımlanmaktadır. Hirsutizmin nedenleri sayısızdır ve genel ve lokalize dogustan Hipertrikoz bunlardan biridir.Sonradan meydana gelen Hipertrikoz belli bazı ilaçların (baskalarının yanı sıra androjenler, minoksidil ve siklosporin) kullanımı ile iliskilendirilebilecegi gibi sendromik hipertrikozla da baglantılı olabilir. Hirsutizm ailesel, endokrin sendromları (örnegin polikistik yumurtalık hastalıgı gibi) ya da gland, hipoz ve yumurtalık tümörleri ile baglantılı olabilecegi gibi androjenler dahil olmak üzere belli bazı ilaçların kullanımı ile de iliskili olabilir.

Nedeni her ne olursa olsun, Hirsutizm ve Hipertrikozun agır psikolojik sonuçlar dogurabilir.

Hipertrikoz ve Hirsutizm için sayısız tedavi yöntemi mevcut ve her birinin basarı oranı birbirinden farklı. Topikal ilaçlar, agda,kimyasal epilasyon, elektroliz ve lazer tedavisi fazla kıllardan kurtulmak için basvurulan yöntemlerdir. (Bu tekniklerin bazılarını konu edinen basarılı bir makale için bkz. Olsen, Elise, JAAD, Cilt 40, Sub. 1999.)Son birkaç yıldır, kılların uzun süreli azaltılması için Alexandrite lazeri kullanıyorum. Asagıda hastalarımdan bir tanesinin tedavisini tarif edecegim.

Yöntem

Rahatsızlıga neden olabilecek hormonal sorunları elemek için yapılan bir endokrinolojik degerlendirmeden sonra hasta bilgilendirilerek onay alındı. Hasta, 24 yasında olup ailesinde hirsutizm geçmisi bulunan bir kadındı. Cilt tipi ise Fitzpatrick sıralamasına göre dördüncü tipti. Tedavi ayarları su sekildeydi: 12 mm spot genisligi, 70 üzeride DCD™ ve 20 J/cm2 oranında akıcılık. Ilk dört tedavi seansından sonra, akıcılık oranı 25 J/cm2’e artırıldı. Tedavi edilen bölgeler hastanın çenesini ve dudaklarını kapsıyordu. Her bir tedaviden önce ve sonra, hastaya 30 koruma faktörlü bir günes kremi kullanması talimatı verildi.

Sonuçlar

"Kimse beni parmaklarıyla göstermesin diye her zaman yere bakarak yürüdügüm günleri hatırlıyorum… 'sakallı kız…” Bu tipik Hirsutizm hastasının kendisi hakkında hissettikleri bu sekildeydi. Lazer ile yapılan yedi seanstan sonra ise hastada elde edilen sonuçlar o kadar belirgindi ki hastanın özsaygısında önemli derecede artıs görüldü. Tedavi sonrası hastanın yorumu “Yüzüm her seanstan sonra gittikçe daha güzel görünüyordu. Özgüvenimi kesinlikle geri kazandım” seklindeydi.Nesnel deyisle, hastanın kıl yogunlugunda yaklasık %80 oranında bir azalma elde edildi Bu tedavi sonrasında ne post operatif bir hiperpigmentasyon ne de yara izleri görüldü.

Tartısma

Istenmeyen kılların nedenleri kadar tedavileri de sayısızdır. Son dönemde popülerlik kazanan tedaviler arasında kılların lazer yöntemi ile azaltılması seklindeki teknigin, kıl sıklıgının önemli derecede azaltılmasına yardımcı oldugu görülüyor. Bu rapor, Hirsutizm hastası genç kadınların tedavisinde kullanılan lazer sistemini tarif etmektedir. Günümüzde bu amaç dogrultusunda kullanılan çok sayıda lazer mevcut bulunmasına ragmen, lazer sisteminin patentli sogutucu spreyi sayesinde Hirsutizm ve Hipertrikoz tedavisinde kullanılabilecek en iyi siysem oldugu kanaatindeyim. Cilt tipleri, Tip V dahil olmak üzere Tip V’e kadar olan hastalar, merkezimde basarıyla tedavi edilmistir. Lazer epilasyonu konu edinen raporlarda zaman zaman eksik bırakılan nokta, söz konusu tedavilerin bir hastanın hayatında yol açabilecegi can alıcı degisikliklerdir.Tedavi etmis oldugumuz hastalar arasında birçogu, burada anlatılan hastanın deneyimledigi gibi, özsaygılarında artıs yasamıstır.

Kaynakça

1. Andrews Diseases of the Skin, sayfa 898.