Çillerin Lazer ile Tedavisi

Araştırmacı :Dr. Maria Cristina Mansur, Tıbbi Direktör, Dermatoloji Bölümü Centro Cientí co de Medicina Cutânea—MG; Professor, Universidade Federal de Juiz de Fora—MG, Brezilya

Giris

Çiller günese maruz kalınan alanlarda yaygın sekilde görülen epidermal pigmentli lezyonlardır. Çillerin tedavi edilmesi sıklıkla güçtür; çünkü hastalar yeniden günese maruz kaldıklarında yeniden çil olusturma egilimindedirler.

Çiller tipik olarak Q-anahtarlı lazer tedavilerine yanıt verirler; ancak tüy dökülmesinde kullanılan uzun dalga boylu lazerlerin epidermal melanini de hedef aldıkları göz önüne alındıgında tüy dökücü lazerlerin bu yüzeyel (süpersyel) deri lezyonlarının tedavisinde de etkili olabilecekleri ileri sürülmüstür.

Yöntem

Vaka 1 – Yüzünde çiller bulunan ve deri tipi I Fitzpatrick olan Hasta. 25 J/cm2 dozunda, 755 nm dalga boyunda, 3 ms puls süresinde ve 40/60 Dinamik Sogutma Cihazı(Dynamic Cooling Device™ )(DCD™) ayarında 12 mm nokta ebadı kullanılarak birer ay arayla iki lazer tedavisi uygulandı.

Vaka 2 – Sırtının üst bölümünde çilleri bulunan ve deri tipi II Fitzpatrick olan hasta. Kriyoterapi ile geçmiste yapılan tedavi girisimleri tatminkar sonuçlar retmedi. 20 J/cm2 dozunda ve 40/60 DCD ayarında 12 mm nokta ebadı kullanılarak birer ay arayla üç lazer tedavisi yapıldı.

Sonuçlar

Tedaviden hemen sonra çillerin rengi karardı ve bir hafta içerisinde ebatları küçülerek belirgin klinik iyilesmeyle sonuçlandı. Son uygulamadan iki ay sonra uygulama sonrası fotograarı çekildi.

Hastalara günes koruma kremi (en az 30 faktörlü) kullanmaları talimatı verilirken genel olarak günesten kaçınmaları da ögütlendi. Tedaviden sonra hiçbir agrı rapor edilmedi. Sadece deri tipi I – II Fitzpatrick olan hastalar tedavi edildiler.

Enamasyon sonrası hiperkrominin bulunmayısı muhtemelen tedavi edilen açık renkli deri türlerine baglıydı.

Tartısma

Q-anahtarlı lazerler (nanosaniye süreli puls) kullanıldıgında pigmentli lezyonların ani, ablatif fototermolizisi meydana gelmektedir. Bununla birlikte, daha uzun dalga boyuna sahip lazerler bu lezyon türlerinin tedavi edilmesinde de daha etkilidirler; bunun muhtemel nedeni tedavinin hedenin Q-anahtarlı lazerin hedef olan melanozamlar yerine melanositler olmasıdır. Lazerin küçük nokta ebatları kullanıldıgında daha yüksek etkinlik gözlendi; çünkü nokta ebadı azaltıldıgında lazer enerjisi deri dokusuna derinlemesine nüfuz etmemektedir.

Özellikle uygulama yerinde yapıldıklarında ve diger uygulamalar için de kullanıldıklarında çillerin uzun dalga boylu lazerler ile tedavi edilmesinin maliyetle ilgili birçok faydası bulunmaktadır.

Referanslar

  • 1. Rosenbach A; Lee SJ, Johr RH.“Treatment of medium-brown solar lentigines using an alexandrite laser designed for hair reduction.” Arch Dermatol 138 (4):547-8, 2002.
  • 2. Rashid T, Hussain I, Haider M, Harron TS. “Laser therapy of freckles and lentigines with quasicontinuous, frequency-doubled, Nd:YAG (532 nm) laser in Fitzpatrick skin type IV: A 24 month follow up.” J Cosmet Laser Ther 2002; 4:81-85.
  • 3. Kawada A, Shiraishi H, Asai M et al. “Clinical improvement of solar lentigines and ephelides with an intense pulsed light source.” Dermatol Surg 2002; 28:504-8.
  • 4. Chan HH, Murad A, Kono T, Dover J. “Clinical application of lasers in Asians.”Dermatol Surg 2002; 28:556-63
  • 5. Lam AY, Wong DS, Lam LK, Ho WS, Chan HH. “A retrospective study on the ecacyand complications of Q-switched alexandrite laser in the treatment of acquiredbilateral nevus of Ota-like macules.” Dermatol Surg 2001; 27:937-41.
  • 6. Somoyos K, Boonchu K, Somsak K,Pannadda L, Leopairut J. “Copper vapour laser treatment of cafe-au-lait macules.” Br J Dermatol 1996; 135:964-96.
  • 7. Chan HH, Fung WKK, Ying SY, et al. “An in vivo trial comparing the use of dierent types of 532 nm Neodymium:Yttrium-Aluminum- Garnet (Nd:YAG) lasers in the treatment of facial lentigines in oriental patients.” Dermatol Surg 2000; 26:743-749