Café au Lait Tedavisi

Araştırmacı :Dr Claude S. Burton, III, Direktör, Duke Dermatoloji Lazer Merkezi, Durham, NC, ABD

Giris

Café au lait makulaları iyi huylu (benign) olmasına ragmen bazı durumlarda stres verici konjenital maküler hiperpigmentasyon biçiminde olabilirler. Yakın zamanda, bu tür bir lezyonu uzun pulslu Alexandrite lazer ile tedavi etme fırsatını yakaladık.

Hasta dogumda baldırında maküler hiperpigmentasyon bulunfugu tespit edilmis 13 yasında bayandı lezyon dogumdan itibaren hiçbir degisiklik göstermemisti. Çocuk ve ebeveynleri lezyonun lazer teknolojisi ile güvenli sekilde alınıp alınamayacagını belirlemek için merkezimizden danısmanlık istediler. Café au lait makulaların biyolojisini hasta ve ailesiyle birlikte tartıstıktan sonra, 755 nm dalga boyunda ve sabit 3 ms puls süresinde çalısan lazer ile küçük bir alanı test ederek isleme devam ettik. Bu olayda özellikle melanini hedef aldıgımızdan,Dinamik Sogutma Cihazı (Dynamic Cooling Device™) (DCD™) kapalıydı. Sekiz (mm) çagındaki tek test alanına 40 J/cm2 dozu uygulandı. Bu ayarlar altında, ani lazer-doku etkilesimi epidermiste isitilebilir bir çıtırtı ve haf grilesme veya donma olusturdu.

Operasyondan sonraki dönemde lezyon tamamen yeniden epitelyum ile dösenene dek test alanına sürekli topikal antibiotik merhem uygulandı. On iki hafta sonraki takip muayenesinde, tedavi test alanı maküler hiperpigmentasyondan tamamen temizlenmisti ve hiçbir istenmeyen etki gözlenmedi. Lezyonun geri kalan bölümü aynı yere iki kez lazer uygulamaksızın 2 ms puls genislignde, 40 j/cm2 dozunda ve 755 nm dalga boyundaki toplam 15,8 nokta ebadıyla tedavi edildi. Yine, Dinamik Sogutma cihazı kapatıldı. Operasyon öncesinde bir uyusturma kremi olan EMLA kullanıldı. Hasta prosedür dolayısıyla rahatsızlık hissetmedigini belirtti. Operasyondan sonraki sekizinci haftada çekilen bir fotograf lezyonun tedavi edilen kısmının mükemmel sekilde temizlendigini gösteriyordu.

Tartısma

755 nm uzunlugundaki puls Alexandrite lazerin bu dalga boyunda melanin emilimi nedeniyle epidermisin hasar görmesinin engellenmesi için Dinamik Sogutma cihazının kullanılması kosuluyla açık tenli hastalarda bacak venlerinin tedavisi ve istenmeyen tüylerin dökülmesinde son derece etkili oldugu kanıtlandı. Bununla birlikte, Dinamik Sogutma cihazı kapatıldıgında, café au lait makulaları ve basit lentijinler gibi çesitli pigmentli neoplazmaların tedavisinde melanin emiliminin sagladıgı avantaj kullanılabilir. Elbette, café au lait makulalarının tedavisinde bu özel lazerde sunulan büyük nokta ebatlarının kullanılmasının avantajlı oldugu kanıtlanmıstır. Q anahtarlı lazer tedavisine dirençli café au lait makulaları verdikleri yanıtı degerlendiren çalısmalar devam etmektedir.