755 nm Alexandrite Lazer ile Hemanjioma Tedavisi

Araştırmacı : Dr. Thomas E. Rohrer, Chestnut Hill Deri Bakım Hekimleri Chestnut Hill, Massachusetts

Giris

Hemanjiomalar genellikle infantlık döneminde görülen vasküler endotelin malign (habis) olmayan tümörleridir.Hemanjiomaların büyük bölümü bas ve boyun bölgesinde meydana gelirler ve kızlar ile prematür infantlarda daha yaygındır. Tüm yaşlardaki infantların azami % 10’u vücutlarının herhangi bir yerinde hemanjioma gösterirler. Hemanjiomaların nedeni tanımlanmamıstır.

Üç tür hemanjioma bulunmaktadır:

  • Superfisyel (yüzeyel) — Düz ve kırmızı renkli hemajiomalar.
  • Derin — derinin altına yerlesen ve mavimsi renkteki hemanjiomalar.
  • Birleşik — Hem derin hem de yüzeyel hemanjiomaların klinik özelliklerini sergileyen hemanjiomalar.

Hemanjiomalar genellikle proliferatif evre ve gerileme (involusyon) evresi olmak üzere iki gelisim evresi yoluyla ilerleme gösterirler. Proliferatif evre endotel ve mast hücresi sayısındaki artısla karakterizedir ve mast hücresi damar büyümesi için bir uyarandır.Gerileme (involusyon) evresi hemanjiomaların gerilemesiyle karakterizedir. Bu evrede, mast hücrelerin sayısı normaldir ve endotel ve mast hücre aktivitesinde azalma bulunur. Vasküler bosluklar kas destegi olmaksızın endotel hücreleriyle döseli hale gelirler. Hemanjiomaların neredeyse tamamı bes yasından itibaren gerilemeye baslar ve % 70’i yedi yas itibariyle gerilerken sonuç kozmetik açıdan daima kabul edilebilir nitelikte degildir. Ayrıca, bazı hemanjiomalar ilerleyen yıllarda da ısrar ederler.

Erken evrede yapılan müdahalenin yasamın ilerleyen evrelerinde düzeltici cerrahi ihtiyacını azalttıgı gösterilmistir.Lazer müdahalesi dahil hemanjiomaların tedavisinde kullanılan birden çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hemanjiomaların tedavisinde argon ve pulslu boya lazerlerinin etkinligi yeterince belgelendirilmistir.

1064 nm dalga boyundaki Nd:YAG lazer ve 755 nm alexandrite lazer dahil bu vasküler anormalliklerin tedavisinde kullanılmak üzere yakın dönemde daha uzun dalga oyları arastırılmıstır.

Asagıdaki kısım alexandrite lazer kullanılarak 38 yasındaki erkekte basarılı sekilde tedavi edilen fasial (yüz bögesindeki) hemanjiomayı rapor etmektedir.

Yöntem

38 yasındaki beyaz erkek hasta sag ön alında deriden kabaran 2x2 cm (3 mm) hemanjioma ile basvurdu. Lezyon çocukluk çagının baslangıcından itibaren bulunuyordu ve büyüklügü yakın dönemde herhangi bir degisiklik göstermemisti.

Birinci muayanede, hemanjiomanın üst bölümü (8 mm nokta, 60 J/cm2, 90/80 Dinamik Sogutma cihazı ™ (DCD™), 4 puls) ile ve lezyonun alt bölümü pulslu boya lazeriyle (7 mm, 14 J/cm2, 3 ms, 40/30 DCD, 4 puls) tedavi edildi. Altı hafta sonraki takip muayenesi alt bölümde (puslu boya lazeri) lezyon renginde açılma seklinde bazı iyilesmeler sergiledi; ancak lazer ile tedavi edilen üst bölümde dramatik temizlenme ve düzlesme bulunuyordu. Daha sonra tüm lezyon 70 J/cm2 dozunda ve 90/80 DCD ayarında 8 mm el baslıgı kullanılarak alexandrite lazerle tedavi edildi. Bu tedavi altı hafta sonra tekrarlandı.

Bulgular

Tüm lezyon alexandrite lazer ile tedavi edildikten altı hafta sonraki yapılan takip muayenesi neredeyse tam (komplet) temizlenme gösterdi. Lezyon sınırı ısrar etti ve lezyonun periferi yukarıdaki ayarlar kullanılarak lazer ile yeniden tedavi edildi. Tam temizlenme altı hafta sonraki takip muayenesinde görüldü.

Tartışma

Pulslu boya lazeri özellkle infantlık veya çocuklugun erken evrelerinde tedavi edilen hemanjiomalar olmak üzere bazı hemanjiomalarda mükemmel bir tedavi seçenegi sunarken, derin lezyonları tedavi etmek için daha uzun dalga boylarının kullanılması daha uygundur.

Uzun dalga boylu lazer derinlik avantajına sahiptir ve bu nedenle, daha az saçılma ve hemoglobinler tarafından daha düsük etkinlikte emilme nedeniyle daha yeterli penetrasyon saglar. Yüksek doz kullanılması gerekmesine ragmen, daha uzun dalga boyunda görülen daha eksiksiz termal yıkım uzun dalga boyundaki lazeri kalın hemanjiomaların tedavisinde mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.